Kontakta Värnamo folkhögskola

Kontakta Värnamo folkhögskola

Verksamhetsuppföljning 2016
Wordle på Verksamhetsuppföljning 2016 Foto: farbror Fjodor

Här hittar du telefonnummer till servicepersonal på Värnamo Folkhögskola. Vidare finner du aktuella adressuppgifter för e-post och vanliga postförsändelser till skolan.

Reception

Tel. 010-244 90 10

Rektor

tf Eva Näslund
Tel. 010-244 90 31
eva.naslund@rjl.se

Emil Alm fr.o.m. 20170724
Tel. 010-244 90 14
emil.alm@rjl.se

Biträdande rektor

Eva Näslund
Tel. 010-244 90 31
eva.naslund@rjl.se    

Kurator

Anette Svensson
Tel. 010-244 90 41
anette.a.svensson@rjl.se

Servicechef

Stefa Iveljic
Tel. 010-244 90 13
stefa.iveljic@rjl.se

Vaktmästeri

Torbjörn Bahn
Tel. 010-244 90 20
Mobil: 0702-69 71 70
thorbjorn.bahn@rjl.se

Vandrarhem

Stefa Iveljic 
Tel. 010-244 90 13
stefa.iveljic@rjl.se

Kontaktpersoner för skolans kurser

Lärare

Albertsson, Marie
Telefon: 010-244 90 32
marie.albertsson@rjl.se
Ämnen: Drama
Uppdrag: facklig företrädare SFHL/Lf, Kulturansvar

Ankarfors, Magdalena
Telefon: 070-677 54 35, 010-244 90 55 magdalena.ankarfors@rjl.se
Ämnen: svenska
Uppdrag: Specialpedagog

Arvidsson, Carina 
Telefon: 076-3938273
carina.arvidsson@rjl.se
Ämnen: SVA

Barkstedt, Carolina
Telefon: 010-244 90 28
carolina.barkstedt@rjl.se
Ämnen: pedagogik,fritidskunskap, socialt arbete, interkulturellt lärande
Uppdrag: linjeföreståndare Fritidsledarutbildningen

Björklund, Tobias 
Telefon: 010-244 90 29
tobias.bjorklund@rjl.se
Ämnen: fritidsmetodik, sociologi, forskningsmetodik
Uppdrag: linjeföreståndare Fritidsledarutbildningen

Carlsson, Lena
Telefon: 010-244 90 44
lena.a.karlsson@rjl.se
Ämnen: föreningskunskap,tala ,turism

Eklund, Fjodor
Telefon: 010-244 90 34
fjodor.eklund@rjl.se
Ämnen: data, socialpolitik, statistik, religion, historia, samhällskunskap, psykiatri
Uppdrag: dataansvar 

Elstring Högberg, Julia

Telefon: 010-244 90 34, 070-7921113                     julia.elstring.hogberg@rjl.se                                                Ämnen: Sömnad och Klädhistoria

Eriksson, Kickan                                                                           Telefon: 010-2449097, 070-6463967                                          kickan.eriksson@rjl.se                                                          Ämnen: Sjukvårdssvenska

Fernandez, Montserrat (Montsy)

Telefon: 010-2449039, 0707826152                     montserrat.fernandez.fernandez@rjl.se                                        Ämnen: SvA, Engelska

Gunnarsson, Lena

Telefon: 010-244 90 22
lena.b.gunnarsson@rjl.se
Ämnen: sömnad, textila tekniker, mönsterkonstruktion
Uppdrag: linjeföreståndare Textilakademin

Jeansson, Johanna
Telefon: 010-244 90 53
johanna.jeansson@rjl.se
Ämnen: vävning, textilkunskap, textila tekniker

Johansson, Pär 
Telefon: 010-244 90 46                    
par.johansson@rjl.se 
Ämnen: matematik, naturkunskap
Uppdrag: dataansvar, miljöansvar

Landoff, Isabel
Telefon: 010-244 90 97
isabel.landoff@rjl.se
Ämnen: behandlingsmetodik, filosofi

Magnusson, Per
Telefon: 010-244 90 35
per.magnusson@rjl.se
Ämnen: svenska, skrivande, samhällskunskap, internationella relationer

Mellergård, Lena
Telefon: 010-244 90 39, 010-244 90 98
lena.mellergard@rjl.se
Ämnen: Photoshop, fackteckning, textila tekniker
Uppdrag: Linjeföreståndare Textilakademin

Näslund, Eva
Telefon: 010-244 90 31
eva.naslund@rjl.se
Ämnen: idrott, hälsa, funktionsnedsättning
Uppdrag: linjeföreståndare Allmän kurs

Näslund, Michael
Telefon: 010-244 90 30
michael.naslund@rjl.se
Ämnen: idrott, äventyrspedagogik
Uppdrag: facklig företrädare LR

Petersson, Helena
Telefon: 010-244 90 24
helena.petersson@rjl.se
Ämnen: engelska, svenska, retorik
Uppdrag: linjeföreståndare BAS kurs

Skörd, Mikael
Telefon: 010-244 90 36
mikael.skord@rjl.se
Ämnen: Photoshop, naturkunskap, matematik

Stefanowicz, Eva
Telefon: 010-244 90 38
eva.stefanowicz@rjl.se
Ämnen: bild, skapande verksamhet, foto

Söder, Catarina
Telefon: 010-244 90 39, 010-244 90 98
catarina.soder@rjl.se
Ämnen: fackteckning

Troste, Anna (föräldraledig)
Telefon: 010-244 90 55
anna.troste@rjl.se
Ämnen: engelska, svenska, läs och skriv

Tollstern Ros-Marie 
Telefon: 010-244 90 55
ros-marie.tollstern@rjl.se 
Ämnen: SVA
Uppdrag: ansvarig Etableringskursen

Tödt, Gesine                                                                            Telefon: 010-2449097, 070-3739440             gesine.todt.andersson@rjl.se                                              Ämnen: Sjukvårdssvenska

Vilpo, Irina
Telefon: 010-244 90 23, 070-616 65 08
irina.vilpo@rjl.se
Ämnen: SVA

Whitaker Cecilia

Telefon: 010-244 90 97
cecilia.whitaker@rjl.se
Ämnen: Psykologi, Sociologi, Bild

Elevassistenter

Backnäs, Tomas
Telefon: 070 35 087 60, 010-244 90 39
tomas.backnas@rjl.se

Bäck, Maria
Telefon: 0722 – 32 91 48, 010-244 90 54
maria.back@rjl.se
Uppdrag: Kulturansvar och bibliotek

Engblom, Titti
Telefon: 010-244 90 39
titti.engblom@rjl.se

Caroline Henrysson
Telefon: 010-244 90 54, 073-846 56 38
caroline.henrysson@rjl.se

Johansson, Gunilla 
Telefon: 010-244 90 54
gunilla.a.johansson@rjl.se

Svensson, Mathias
Telefon: 010-244 90 54, 076-145 53 33
mathias.svensson@rjl.se
Uppdrag: Tjänstledig för studier

Administration 

Haglund, Maria
Telefon: 010-244 90 89
maria.haglund@rjl.se
Uppdrag: studerandekontakter, huvudskyddsombud, facklig företrädare Kommunal

Iveljic, Stefa
Telefon: 010-244 90 13
stefa.iveljic@rjl.se
Uppdrag: servicechef, bokföring, vandrarhemsansvarig

Tingstedt, Matilda
Telefon: 010-244 90 12, 010-244 90 89
matilda.tingstedt@rjl.se
Uppdrag: SYV, studerandekontakter, löneassistent