Energi-och klimatrådgivare i Jönköpings län

Energi- och klimatrådgivarna i länets 13 kommuner, samordnas av Energikontoret.

Energi- och klimatrådgivaren riktar sig till hushåll, föreningar och små-och medelstora företag. De kan hjälpa dig med tips på hur du kan minska din energianvändning, gå över till eller öka andelen förnybar energi, sänka dina energikostnader och samtidigt påverka miljön så lite som möjligt. Rådgivaren kan hjälpa dig att få en överblick över olika alternativ och de känner till de lokala förhållandena där du bor. Rådgivningen är en kostnadsfri och opartisk tjänst som finansieras av Energimyndigheten.

Under 2017 deltar alla energi-och klimatrådgivare i nationella insatsprojekt för att öka andelen effektiv belysning, energieffektiva transporter samt solenergi från solceller.

Energikontoret ska bidra med utveckling och samordning för energi- och klimatrådgivarna genom kompetenshöjande insatser, nätverksträffar och coachning.

Regional utvecklingsledare på energikontoret:
Emelie Emanuelsson
emelie.emanuelsson@rjl.se
0725-54 62 08

Här hittar du din närmaste energi- och klimatrådgivare

Aneby kommun

Fredrik Bogar
fredrik.bogar@aneby.se
0380-461 77

Eksjö kommun

Kurt Jansson
kurt.jansson@eksjo.se
0381-362 46

Gislaveds kommun, Gnosjö kommun

Jan-Ove Rickardsson
jan.ove.rickardsson@gnosjo.se
0370-33 10 93

Habo kommun, Jönköpings kommun, Mullsjö kommun, Vaggeryds kommun och Sävsjö kommun

Malin Brandt
malin.brandt@energicentrum.se

Peter Lameksson
peter.lameksson@energicentrum.se

Emma Adolfsson
emma.adolfsson@energicentrum.se

Tel. 036-12 87 60 (Energicentrum)
Energicentrums webbplats(Extern länk)

Nässjö kommun

Soren Dahl
soren.dahl@nassjo.se 
Tel. 0380-51 84 93

Tranås kommun

Anna Samson 
anna.samson@tranas.se
Tel. 0140-681 91

Vetlanda kommun

Anders Bernberg 
anders.bernberg@vetlanda.se
Tel. 0383-971 90, 070-648 88 44

Värnamo kommun

Henric Davidsson
henric.a.davidsson@varnamo.se
Tel. 0370-37 72 01