Samordning energi- och klimatrådgivarna

Energi- och klimatrådgivarna i länets 13 kommuner samordnas av Energikontor Norra Småland.

Energi- och klimatrådgivaren riktar sig till hushåll, föreningar och små- och medelstora företag. De kan hjälpa dig med tips på hur du kan minska din energianvändning, gå över till eller öka andelen förnybar energi, sänka dina energikostnader och samtidigt påverka miljön så lite som möjligt. Rådgivaren kan hjälpa dig att få en överblick över olika alternativ och de känner till de lokala förhållandena där du bor. Rådgivningen är en kostnadsfri och opartisk tjänst som finansieras av Energimyndigheten.

Under 2017 deltar alla energi- och klimatrådgivare i nationella insatsprojekt för att öka andelen effektiv belysning, energieffektiva transporter samt solenergi från solceller.

Energikontoret ska bidra med utveckling och samordning för energi- och klimatrådgivarna genom kompetenshöjande insatser, nätverksträffar och coachning.

Regional utvecklingsledare på Energikontor Norra Småland:
Jessica Strid
E-post: jessica.strid@rjl.se
Tel. 072-554 62 08

Här hittar du din närmaste energi- och klimatrådgivare

 

Aneby, Eksjö och Tranås kommuner
Anna Samson
anna.samson@tranas.se
Tel. 0140-681 91

Gislaveds och Gnosjö kommuner
Jan-Ove Rickardsson
jan.ove.rickardsson@gnosjo.se
Tel. 0370-33 10 93

Habo, Jönköpings, Mullsjö, Sävsjö och Vaggeryds kommuner
Peter Lameksson
peter.lameksson@energicentrum.se

Emma Adolfsson
emma.adolfsson@energicentrum.se

Tel. 036-12 87 60 (Energicentrum)
Energicentrums webbplats(Extern länk)

(Extern länk)Nässjö kommun
Soren Dahl
soren.dahl@nassjo.se 
Tel. 0380-51 84 93

Vetlanda kommun
Anders Bernberg
anders.bernberg@vetlanda.se

Tel. 0383-971 90, 070-648 88 44

Värnamo kommun
Henric Davidsson
henric.a.davidsson@varnamo.se

Tel. 0370-37 72 01