Beslut i korthet från regionfullmäktige 28 april

Beslut i korthet från regionfullmäktige 28 april

Svarta bokstäver med texten från regionfullmäktige beslut i korthet på rosa bakgrund.

På regionfullmäktiges sammanträde den 28 april delades det vetenskapliga priset ut till överläkaren Patric Karlström. Demokratiberedningen hade en genomgång av arbetet för att öka deltagandet i regionvalet till hösten. Ledamöterna debatterade årsredovisningen för 2025. Regionfullmäktige tog beslut om att bolagisera Krösatågen och att införa en sommarbiljett i kollektivtrafiken.

Patric Karlström tilldelas årets vetenskapliga pris

 

Årsredovisning 2025 med bilagor Region Jönköpings län

Förslag till årsredovisning för 2025 har upprättats. I årsredovisningen redovisas hur de av fullmäktige uppsatta målen för ändamålsenlig och kostnadseffektiv verksamhet liksom finansiella mål uppnåtts. Bedömningen är att Region Jönköpings län har en god hushållning 2025, både verksamhetsmässigt och finansiellt.

Beslut: Regionfullmäktige godkänner föreliggande årsredovisning med bilagor för 2025. Regionfullmäktige tillför årets resultat 188 miljoner kronor till det egna kapitalet.

 

Motion – Klimatkort på bussar och tåg skulle hjälpa oss att nå klimatmålen för utsläppsminskning till 2030

Vänsterpartiet har inkommit med motionen – Klimatkort på bussar och tåg skulle hjälpa oss att nå klimatmålen för utsläppsminskning 2030. I motionen föreslås att

  • Att ett klimatkort införs i Länstrafiken
  • Att klimatkortet blir subventionerat så pass mycket att det tål prisjämförelse med de mest prisvärda resekorten i övriga riket


Motionens intention är att säkerställa priser som stimulerar det kollektiva resandet för alla sorters resenärer, och att ett nytt subventionerat och genomtänkt klimatkort kan innebära lägre utsläpp av CO2. Invånarna ska erbjudas ett subventionerat månadskort under försäljningsnamnet Klimatkort.

Beslut: Regionfullmäktige avslår motionen.

 

Motion – Personliga biljettzoner

Centerpartiet har inkommit med en motion om att införa personliga biljettzoner. I motionen föreslås

  • Att regionfullmäktige beslutar att uppdra åt Jönköpings Länstrafik att utreda och implementera personliga biljettzoner för kollektivtrafiken i Jönköpings län.


I motionen framförs det att resenärer själva ska kunna skapa sina egna biljettzoner baserat på var de bor, och därmed betala en biljett som bättre motsvarar den faktiska sträckan och resan som görs. Ett sådant system skulle ge mer flexibilitet och rättvisa i prissättningen och göra kollektivtrafiken mer attraktiv för alla invånare i Jönköpings län.

Beslut: Regionfullmäktige anser motionen vara besvarad.

 

Bolagsbildning Krösatågen AB

Regionstyrelsen beslutade den 23 september 2025 att Region Jönköpings län tillsammans med Region Kalmar län, Region Kronoberg, Region Blekinge, Region Skåne och Region Halland går vidare med förberedelserna för att bilda ett gemensamt bolag, Krösatågen AB, ägt av de sex samverkande regionerna. Bolaget ska fungera som ett servicebolag till regionerna och ansvara för både operativa och strategiska uppgifter. Syftet med bolagsbildningen är att skapa tydligt ansvar, effektivare styrning, professionell ledning och bättre samordning mellan regionerna. Målet är en högre kvalitet och ökad kostnadseffektivitet i trafiken samt stärkt kapacitet att utveckla Krösatågen i linje med framtidens krav på hållbara och attraktiva transporter.

Beslut: Regionfullmäktige beslutar att:

1. Bilda ett gemensamt bolag, Krösatågen AB, med Region Kalmar län, Region Kronoberg, Region Blekinge, Region Skåne och Region Halland. Bolaget ska vara ett servicebolag till regionerna och skall tillhandahålla service och utföra operativa förvaltningsuppgifter och vara stöd i strategiska frågor och frågor av långsiktig karaktär hänförliga till allmän kollektivtrafik med tåg som bedrivs av ägarna. Bolaget ska kunna ansvara för såväl strategiska uppgifter som operativ samordning, fordonshantering och trafikplanering av trafiken inom Krösatågssystemet. Bolaget ska vara bildat den 1 juli och vara i operativ drift senast den 1 januari 2027.

2. Godkänna att Region Jönköpings län, i samband med bildandet, förvärvar 40 procent av totalt 1000 aktier till Krösatågen AB, med ett kvotvärde av 1000 kr, för en köpeskilling om 400 000 kr. Förvärvet finansieras genom ianspråktagande av likvida medel.

3. Godkänna bolagsordning, ägardirektiv, aktieägaravtal samt samverkansavtal enligt bilaga, med följande tillägg i Bilaga 1: Bolagsordning Krösatågen AB under § 3 Verksamhet, sid 1 sista stycket: ”Syftet med bolagsbildningen är att skapa tydligt ansvar, effektivare styrning, professionell ledning och bättre samordning mellan regionerna. Målet är en högre kvalitet och ökad kostnadseffektivitet i trafiken samt stärkt kapacitet att utveckla Krösatågen i linje med framtidens krav på hållbara och attraktiva transporter. Bolaget ska bidra till högre kvalitet, tydligare ansvar och långsiktig kapacitetsuppbyggnad för utvecklingen av den regionala tågtrafiken i södra Sverige.”

4. Ge regiondirektören i uppdrag att underteckna aktieägaravtal samt samverkansavtal för Region Jönköpings läns räkning samt att i övrigt genomföra de åtgärder som krävs för bolagsbildningen.

Beslutet gäller under förutsättning av att samtliga regioner fattar likalydande beslut.

Beslut: Regionfullmäktige godkänner att Region Jönköping läns andel av ökad nettokostnad om 6 000 000 kronor för bolaget finansieras från regionstyrelsens anslag för oförutsett om maximalt 2 400 000 kronor.

 

Införande av sommarbiljett 2026

Jönköpings länstrafik har enligt uppdrag i verksamhetsplan 2026 utrett möjligheten att införa en sommarbiljett samt att kombinera denna med kultur- och museiupplevelser (”Kul Tur”). Omvärldsanalysen visar att flera regioner erbjuder sommarbiljetter med fast giltighetsperiod och tydlig rabatt jämfört med ordinarie 30-dagarsbiljetter. Ingen region kopplar dock sommarbiljetten till externa kultur- eller fritidsförmåner. Den ekonomiska analysen visar att prisnivån är avgörande för intäktsutfallet. Ett lägre pris ökar attraktiviteten men kräver betydande volymökning för intäktsneutralitet. Samtidigt bedöms en sommarbiljett kunna stimulera ökat resande och stärka kollektivtrafikens attraktivitet under sommaren. Sommarbiljetten införs som pilot sommaren 2026 utan koppling till externa förmåner samt att Kul Tur-upplägget hanteras i separat utredning då detta inte ryms inom tidsramen till sommaren 2026.

Beslut: Regionfullmäktige inför en sommarbiljett på prov under perioden 15 juni–15 augusti 2026 som ger obegränsat antal resor inom länet. Fastställer priset till 695 kronor. Avgränsar sommarbiljetten till att gälla för resenärskategori vuxen. Ungdoms- och seniorbiljetter omfattas inte. Försäljning av sommarbiljetten sker endast i kund-appen under perioden 1 juni till och med 1 augusti. Uppdrar till Jönköpings Länstrafik att följa upp och utvärdera pilotinförandet under hösten 2026.

 

Ersättning av Linjäraccelerator

Onkologkliniken behöver återinvestera i totalt tre linjäracceleratorer. Detta ärende avser den första återinvesteringen och omfattar inköp av en linjäraccelerator under 2026. För att kunna installera och driftsätta den nya utrustningen krävs även fastighetsanpassningar i berörda lokaler. Den förväntade nyttan med återinvesteringen är att säkerställa fortsatt drift och kapacitet i strålbehandlingsverksamheten samt minska sårbarhet kopplat till äldre utrustning.

Beslut: Regionfullmäktige godkänner återinvestering i linjäraccelerator för maximalt 43 000 000 kronor. Godkänner fastighetsanpassning för att möjliggöra installation av ny linjäraccelerator för maximalt 2 000 000 kronor.

 

Ändring av stiftelsestadgar för Smålands konstarkiv

Utifrån oklarheter kring Stiftelsen Smålands Konstarkivs arkivansvar, har ett förslag till stadgeändring gjorts där Regionstyrelsen i Region Jönköpings län utses till arkivmyndighet och regionens arkivreglemente ska tillämpas. Stadgeändringen har behandlats av stiftelsens styrelse och ska nu godkännas av samtliga stiftare.

Beslut: Regionfullmäktige godkänner ändring av stadgar för Stiftelsen Smålands konstarkiv.

 

Bestämmelser om omställningsstöd och pension för förtroendevalda OPF-KR 26

SKR:s styrelse har 2025-12-19 antagit nya bestämmelser för omställningsstöd, pension och familjeskydd för förtroendevalda – OPF-KR 26. Reglerna gäller för uppdrag som tillträds efter valet 2026 eller senare och är indelade i fyra kapitel: inledande bestämmelser, omställningsstöd, pensionsbestämmelser och familjeskydd. Bestämmelserna antas lokalt av fullmäktige i kommun, region eller kommunalförbund och utgör ett samlat regelverk som tydliggör de förtroendevaldas villkor och trygghet under och efter tiden som förtroendevald. Regionledningskontoret har tagit fram kompletterande lokala tillämningshänvisningar.

Beslut: Regionfullmäktige fastställer bestämmelser om omställningsstöd och pension för förtroendevalda OPF-KR 26 med tillhörande bilagor och lokala tillämpningshänvisningar.

 

Handlingar och protokoll från regionfullmäktige